Zadanie międzyzbiórkowe – Instrukcja kiełkowania pszenicy

Zdjęcie przenicy  wychodowanej przez jednego z rangerów ze szczepu zrobione po 1 tygodniu od zasiania.

Dzisiejsza zbiórka obracała się w temacie nowego życia. Obserwowaliśmy na Błoniach Skawińskich przyrodę, która budzi się z zimowego snu. Znaleźliśmy krokusy, bazie, a nawet świeże gniazda ptaków. Powoli wszystko znowu zaczyna kwitnąć.

Aby tak się stało poptrzeba odpowiednich warunków:

 1. wody
 2. tlenu
 3. światła
 4. oraz ciepła.

Dowiedzieliśmy sie że aby zboże (ziarno) przyniosło plon musi najpierw obumrzeć. Poczekać do momentu gdy będą odpowiednie warunki do zakiełkowania. Wtedy dopiero może przynieść obfity plon

J 12,24 Ręczę i zapewniam was, jeśli ziarno nie obumrze, zostaje pojedynczym ziarnem, lecz jeśli obumrze, wydaje obfity plon.

Człowiek od dzieciństwa jest grzeszny  – nikt nas tego nie uczy, a każdy ma coś na swoim sumieniu.  Bóg Ojciec chciałby, aby każdy z nas odwrócił się od swojego starego życia (umarł dla tego starego życia) i narodził się na nowo już jako nowy człowiek – podobnie jak ziarno które musi obumrzeć aby potem przynieść plon.

Poniżej znajdziecie instrukcję kiełkowania pszenicy.  Niech ona Wam przypomina o powyższym fakcie i pokaże cud nie tylko odrodzenia się rośliny z czegoś co wygląda na  całkiem martwe, ale również pomnożenia tego w kolejnych ziarnach.

W domu należy postępować wg poniższych instrukcji:

Instrukcja kiełkowania pszenicy.

 1. Będzie potrzebny duży słoik z przykrywką (1L). W przykrywce należy zrobić dziurki – będzie spełniała ona funkcję sita. Do słoika należy wsypać około 200-250g ziarna (1/3 słoika), a następnie zalać słoik do pełna wodą. Ziarno musi moczyć się w wodzie przez około 12 godzin.
 2. Po około 12 godzinach  odlewamy wodę i starannie przepłukujemy ziarno pod bieżącą wodą.
 3. Obracamy słoik do góry dnem, aby usunąć resztki wody. Ziarno trawy pszenicznej powinno zwiększyć swoją objętość około 2-3 krotnie. Słoik z przykrywką odstawiamy na 12 do 24 godz.Ziarna pszenicy zaczną kiełkować już w słoiku.

Dobrze jest też przepłukiwać ziarno/kiełki czystą wodą od czasu do czasu (bardzo delikatnie) tak aby pozostało ono lekko wilgotne (np. co 6-8 godzin).

Przygotowanie tacy lub kuwety do wysiewu pszenicy.

 

 1. Do tacki wsypujemy około 3 cm ziemi, a następnie wysypujemy na nią wcześniej przygotowane ziarno/kiełki.Staramy się równomiernie rozprowadzić ziarna po powierzchni ziemi tak, aby warstwa ziarna miała ok 5mm grubości.
 2. Podlewamy wszystko delikatnie wodą i odstawiamy pod przykryciem (np. druga tacką ) do momentu kiedy trawa będzie miała około 5 cm. Od teraz trawa będzie rosła i należy ja podlewać codziennie. Należy dbać o to, aby ziarno było cały czas wilgotne, ale nie mokre. Najlepiej użyć do tego celu spryskiwacza.
 3. Kiedy źdźbła trawy osiągną ok. 5 cm wysokości, należy przykrywkę zdjąć i pozwolić trawie rosnąć przez następne 3-7 dni. Trawa powinna znajdować się w dobrze nasłonecznionym miejscu, ale należy unikać wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 4. Gdy trawa pszeniczna osiągnie około 15-20 cm długości nadaję się do ścięcia. Zawiera ona wtedy maksymalną ilość wartościowych składników odżywczych, minerałów oraz witamin.

Zdjęcia i instrukcja ze strony: sklep.puregreen.pl